Jdi na obsah Jdi na menu
 


Göttingenské miniprasátko

24. 11. 2009

Miniprasátko v bytě

O Göttingenském miniprasátku jsme se dozvěděli na internetu, našli vyhovující inzerát a za pár dní jsme si pro něj jeli skoro přes půl republiky. 


Když jsme Filípka poprvé viděli, byl to pro nás šok. Byl velký jako dvě dlaně a vážil sotva 1,5kg  Byli jsme zvyklí na velká prasátka u našich babiček, která vážila minimálně metrák a najednou jsme v náruči drželi takového roztomilého drobečka. Okamžitě jsme se do něj zamilovali. Cestou do nového domova si nás nedůvěřivě prohlížel a trošku se bál. Po příjezdu domů jsme ho zkoušeli okoupat, protože bydlel v chlívku a trošku zapáchal. Mysleli jsme si, že prasátka mají ráda vodu, ale to jsme se mýlili. Fífa vyváděl jako na porážce  
Pak nastalo seznamování a získávání vzájemné důvěry. Snažili jsme se ho přilákat blíž pamlsky, mlaskali jsme na něj a všelijak ho rozmazlovali. Za pár dní už s námi spinkal v posteli. 
První den, kdy ještě nebyl rozkoukaný, nám udělal loužičku na zem, ale hned druhý den ráno nás překvapil loužičkou a bobečkem v misce s kočkolitem  (je dobré nechat loužičku v kočkolitu a prasátko bude vědět, kam má jít vykonat potřebu). Samozřejmě hned následovala pochvala se sladkou odměnou, kterou jsme opakovali po každém použití záchodku. Filip toho ihned využil a na záchodek se chodil jen ukázat, aniž by se vyčural, a s chrochtáním na sebe upozorňoval, že chce piškot 
Od pořízení jsme ho koupali pouze jednou a to hned první den a Filip ani trochu nezapáchá. Pouze mu občas utíráme zadeček a genitálie dětskými vlhčenými ubrousky. Přece jenom se nemůže umýt jako pejsek nebo kočka. Dokonce ještě za několik dní jde cítit vůní ubrousků.
Fífův jídelníček tvoří hlavně zelenina, ovoce, těstoviny, rýže,
ovesné vločky, atd. Podstatnou část ale tvoří zelenina. Jako pamlsky dostává piškoty, kočičí granule a suché pečivo. Venku ihned hledá oblíbenou trávu, na které by se dokázal pást celé hodiny. Jediné co nás zarazilo je, že prasátko oproti pejskům podstatně míň pije. Miska s vodou ale musí být vždy k dispozici!
Když byl ještě malý a venku nerozkoukaný, vodili jsme ho na kšírkách a vodítku. Záhy jsme zjistili, že bez vodítka se neloudá a jde poslušně za námi. Teď už kolem nás běhá a řádí jako utržený ze řetězu. Je velice poslušný, na zavolání ihned přiběhne, ale jakmile objeví něco k snědku nebo něco zajímavého ucítí, nevnímá nic okolo, včetně nás. To jej vždycky musíme popohnat.
Jeho největšími kamarády jsou naši potkani. Když kolem něj běhají, naježí se, padne na bok, nastaví bříško a nechá je po sobě běhat a škrábat se. Když potkánci zalezou pod peřinu, tak je Filip následuje a jsou vidět jen kopýtka  Je to velký mazel i s námi, rád se tulí a je s námi v kontaktu. Nejraději lehává na našem břichu, když ležíme u televize. A spává s námi pod peřinou 

Filipa máme zatím jen 4 měsíce, ale už teď víme, že je prasátko mnohem méně náročné než pejsek. Zato více inteligentní. Filipa necháváme doma samotného a nikdy nic neudělal ani nezničil. Neštěká ani nevyje jako pes, nepotřebuje venčit jako pes i ve špatném počasí. Pouze pořád hledá něco k snědku, ale že by vyžadoval přehnanou pozornost se říct nedá.

Miniprasátka jsou vhodná i pro alergiky a jsou výbornými společníky!!! Proto je můžeme každému vřele doporučit, i do bytu!

 

 

 

 

Obrazek


 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Göttingenské miniprasátko Filípek

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Reading the new blood bring pressure to bear on guidelines

(AMomyfuffmor, 9. 10. 2018 6:13)

Compression est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/commander-tadalafil-jelly/

Dotaz

(Kamila, 22. 1. 2017 14:27)

Dobrý den jsme zoufalý máme doma dvouměsíční sušenku. Co může to rozkouse. Tapetu rohy zdi listy. Teď ma skoro 15kg. Nechce se nechat pochovat. Poradte

Valikost

(Vašek Locan, 1. 5. 2015 8:26)

Chtěl bz jsem se jen zeptat jak rychle a do jake velikosti muze toto prasatko vyrust dekuji.

Začáteční chovatel :)

(Denisa Machálková, 15. 1. 2013 19:20)

Dobrý den,chtěla bych si pořídit prasátko .Ale nevím jaké plemeno.Chtěla bych ,aby nebylo moc velké.Jde tu taky dost o peníze .Stránky projíždím, ale moc toho tu není a je pravde : čím menší prasátko tím víc peněz?Děkuji za odpoveď. :)

Správný čuník? :)

(Nikita, 13. 5. 2012 22:11)

Chtěla jsem se zeptat, jestli nevíte jak poznat že si člověk opravdu od chovatele kupuje toto "mini" prasátko a nevyroste mu z něj normální čuník..a žádné mini.

Re: Správný čuník? :)

(Magda a Filip, 31. 7. 2012 11:47)

Možná Vás zklamu, ale žádné opravdu MINI prasátko neexistuje, dokonce i Royal Dandies a Tea cup piggies v dospělosti váží okolo těch 30kg (a pozor, pohlavně je prase dospělé v 6ti měsících, ale roste až do 2,5-3 let!!!). Je to prostě jen obchodní tah, jak prodat prasátko za co nejdráž a napálit tím lidi.
Takže nepočítejte s tím, že někde na světě seženete prasátko do 10kg, dokonce ani do 20kg.
Ale u prasátka není tak důležitá jeho váha nebo velikost, ale jeho povaha. Je to extrémně společenské zvíře, takže vždy, když odejdete z bytu se Vám budou mstít za samotu. Prasátka jsou hodně inteligentní, mají inteligenci 3-letého dítěte a taky se podle toho chovají - vzteká se, trucuje, umí se pěkně naštvat - takže je důležitá důsledná a pevná výchova už od malička - jakmile prasátku jednou něco dovolíte, už to bude dělat až dokonce života. Prasátka se budou snažit být hlavou domácnosti a to především prasničky, proto je potřeba je držet zkrátka a nedovolit jim, aby domácnost ovládla ;)
Určitě si před pořízením prasátka přečtěte infotmace na www.prasatkovdomacnosti.cz, neváhejte kontaktovat jednu z předsedkyň udedené v kontaktech - ochotně a rády Vám poradí.
A uvědomte si, že prase žije průměrně kolem 20ti let, takže máte docela silný závazek na dost dlouho ;)

Re: Ozzie

(Honza a Majda, 17. 11. 2011 8:17)

Dobrý den,
prasátka se neočkují jako psi, pouze se dvakrat ročně odčervují.
A v létě je potřeba prasátko přeočkovat proti července.
Více informací naleznete na www.prasatkovdomacnosti.cz
Prasátkový klub najdete také na FB.

Očkování?

(Ozzie, 16. 11. 2011 20:34)

Dobrý den, jen se chci zeptat jestli toto prasátko potřebuje nějaké očkování, jako třeba u psa.

GÖTTINGENSKÉ MINI PRASÁTKO

(Dádulka, 30. 10. 2011 13:37)

Dobrý den, taky poprosím o o odpověď na mail ten.d@atlas.cz Máme Göttingenské prasátko teprve od včerejška. Je to úžasně chytré zvířátko. Hned poznala, kam se dělá bobek a louže. Jediný problém který máme je, že díky plovoucí podlaze a dlažbě asi moc nechce vylejzat z pelíšku. Smekaj se jí kopýtka. Jak to řešíte vy? Děkuju za odpověď

dotaz

(Martina, 19. 9. 2011 11:51)

Dobrý den,
můžete mi prosím zaslat kontakt na Vás? příp. typ na "opravdové" gottingenské prasátko?
martina.vh@centrum.cz

RE: gottingenske prasatko

(Magdalena a Honza, 9. 7. 2011 11:56)

Dobrý den,
Filipovi kupujeme obyčejné kšíry ve zverimexu, vždy tak, aby mu padly a byly o něco větší. S oděrkami problém nemáme, kšíry necháváme volnější. Také jsme se doslechli, že vhodné kšíry pro miniprasátka jsou kšíry značky Rogz for dogz. Vyzkoušené je ale nemáme. Filipa venčíme bez postroje, protože se nás drží a dáváme mu ho pouze když jdeme na delší procházku, třeba do města nebo někam jedeme. Většinou ale nosí jen šátek kolem krku.
S tím lekáním to je u nás tak, že Filip jakoby vyštěkne a začne utíkat. Většinou jen pár kroků. Určitě bych se na to zeptal i veterináře, až k němu půjdete nebo zkuste napsat sem www.prasatkovdomacnosti.cz
Každé prasátko je osobnost a reaguje jinak...

Gottingenské prasátko

(Miloslava, 25. 6. 2011 10:58)

Dobrý den mám roční gottingenské prasátko a chtěla bych se zeptat jestli nevíte o nějaké ohlávce co by dobře seděla protože vodítko s popruhamy se nám neosvědčilo vznikly po tom škaredé oděrky........a ještě jsem se chtěla zeptat když se naše prasátko něčeho lekne tak zůstane stát jako sloup kouká do jednoho místa a nechce se tak půl hodiny hnout nikde jsem tohle nevyčetla.....jakoby mu stuhly všechny svaly a nemohl se pohnout

jaký kočkolit ?

(Avlis, 26. 11. 2010 12:25)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký kočkolit používáte, protože jsme zkoušeli více druhů a nějak nemůžeme najít ten správný. Ten obyčejný hrudkující je nejlepší, ale našemu Bártovi se lepí na kopítka a roznáší to všude, včetně postele, kde s námi taky spí :-). Další krystaly vůbec nepohlcují pach a jsou dost finančně náročné :-(. Jaké máte zkušenosti ? Jinak si osobně myslím, že prasátko ničí věci, když se nudí, my máme Bárta doma, ale pouštíme ho přes den na zahradu, kde se destruktivně vyřádí a doma se chce mazlit :-). Nevyměnila bych ho za nic na světě :-) Silvie a Bárt:-)

Re: jaký kočkolit ?

(jaja, 16. 12. 2010 14:13)

Žijeme v domě a rádi bychom si pořídili miniprasátko. Máme ale opravdu moc pěkný trávník, který vypadá, tak jak vypadá po třech letech práce. Prasátko bychom chtěli mít uvnitř s tím, že kdybychom byli doma, mohlo by být neomezeně na zahradě. Jak moc "ničí" trávník? ryje rypáčkem, nebo se pouze pase? děkuji. HL

Re: Re: jaký kočkolit ?

(Magdalena a Honza, 16. 12. 2010 17:59)

Dobrý den,
náš Filip například vůbec neryje, pouze pokud potřebuje vyloudit třeba žalud, který je více v zemi. Ale to taky spíš jen tak povrchově. Trávu ale normálně spásá a chutná mu. Když je s námi na zahradě, tak jen baští trávu a na rytí nemá ani pomyšlení. O göttingenských miniprasátkách je známo, že neryjí, proto si myslíme, že s tímto nebude sebemenší problém.

Pořídit si jej nebo ne?

(Terka, 2. 12. 2010 19:03)

Dobrý den chtěla bych se zeptat, chci si pořídit taky toto prasatko ale bydlelo by s náma v bytě a žilo by stejně jako pes neměl by doma žádnou ohrádku jenom pelíšek a dopoledne když není nikdo doma by byl sám.... Už mám jedno vyhlídnuté prý je zvyklé samo doma. JEnom mam strach že z ní vyroste nějaký obr a to by doma těžko rozdejchávali :) . Díky za odpověd´.:)

jaký kočkolit ?

(Magdalena a Honza, 26. 11. 2010 17:08)

Dobrý den, tento problém jsme řešili také. Když byl Fífa malý, tak mu stačil hrudkující, ale taky se mu to lepilo na kopýtka. Tak jsme přešli na dřevěné peletky (lisované pilyny do válečků), ale jak se válečky rozpadnou, tak to taky dělá trošku svinčík. Osvědčilo se nám silikátové stelivo (bílé krystaly), které bohužel vydrží kratší dobu, protože prasátko čůrá opravdu hodně. Používáme ho dodnes, protože na trhu bohužel nic lepšího zatím není.
Fifin doma už nic neničí, naštěstí z toho vyrostl :D
Tak se mějte krásně a zaregistrujte se na www.prasatkovdomacnosti.cz, ať se naše řady rozšíří :)

čurá a kaká v pokoji

(Magdalenka a Honza, 27. 9. 2010 19:55)

Dobrý den,
Filip má jako záchod spodek od klece po potkanech (56x40x12cm), který má dodnes. Už jako mrně do něj uměl vyskočit, i když jsme si zpočátku mysleli, že to tak malé prasátko nedokáže. Jakmile se Fífa poprvé vykakal na zem, tak jsme ten bobek hodili do jeho záchodku a ten dali na to místo, kde se vykakal. Od té doby nám chodí jen tam a není problém mu záchod přemístit. Určitě Vám nedoporučujeme krytý záchod pro kočky, prasátko tam nebude chtít chodit a stejně z něj za chvíli vyroste. Věříme, že se to Monty hned naučí.
Držíme palce a pusu na zásuvku ;)

čurá a kaká v pokoji

(Monty, 21. 9. 2010 11:08)

Dobrý den!

Pořídili jsme si 6ti týdenního kanečka Montyho,je to fakt zlatíčko,pořád by jen něco zkoumal,ochutnával a "povídal si s námi":) Museli jsem kvůli tomu odstranit veškeré drobnější předměty ze zěme,páč Monty funguje líp jak vysavač:) Můj problém je ten,že u mě v pokoji čurá a kaká všude kam se mu zlíbí ,v domě u přítelkyně si to nedovolí a vždy si řekne že chce jít ven. Potřeboval bych nějaký tip aby si z pokoje nedělal svoje wc,zkošel jsem kočičí záchod ale ten je mu asi malý a bojí se ho:( Děkuji za odpověd. K

To: Michaela

(Magdalenka a Honza, 13. 9. 2010 20:45)

Dobrý den,
tak to máte velké štestí, že je Pórky takové zlatíčko. My měli opačný problém :D když byl Filip uplné mimčo, tak zase nechtěl na zem - jen jsme to zkusili, tak začal ječet jako na porážku :D přešlo to! Pórky je ještě mrně a neví, co se děje, ale jakmile zjistí, že se jí nic nestane, tak ječet přestane.
Filip se nám pokakával, když jsme jej chtěli okoupat. Pištěl a dělal scény, až se z toho chudáček pokakal :D
Zkuste si sednout a posadit si ji na klín, přitulte si ji k tělu a pokuste se ji uklidnit. Když to chvilku vydrží, tak ji odměňte nějakým pamlskem. Vždycky ji chyťte pod zadečkem a přitulte k tělu, i když ji budete přenášet jen kousek - Filip ani teď nemá rád, když ho vezmem nějak jinak. Uvidíte, že pak bude mít ve Vás jistotu a zvykne si.
Přece jenom Vás zná pouhý týden, chce to pořádnou dávku trpělivosti :) hlavně pak v pubertě :D
Ještě Vám doporučíme, aby jste ji pomalu začali učit, že budete někdy i pryč a ona bude muset být sama doma. Začněte po chvilkách a pak je prodlužujte. Pokud bude na Vás závislá, tak pokaždé co odejdete vyvede nějakou neplechu :)
Držíme palce a ať zůstane Vaše zásuvka takové zlatíčko i nadále! :)
P.S.: Napište, jak si mrně zvyká :)