Jdi na obsah Jdi na menu
 


Po dlouhé době jsme tu zas s novými informacemi...

26. 2. 2011

Po velmi dlouhé době píšeme pokračování …
 

Tak z Filipa už je velký chlapák, je mu přes rok a půl :) samozřejmě, že ze slibovaných 8-10kg je rázem 21kg :D ale to nám vůbec nevadí, vždyť je to naše dítě :)
 

Jinak se ale Filip vůbec nezměnil. Je to pořád zlatíčko, ikdyž dospívání bylo někdy krušné :) zlobil, jak jinak, než kvůli jídlu - než jsme přišli z práce si vytáhl z ledničky jablečný koláč a úplně celý ho zbaštil; jednou nám vyžral celou ledničku, z čehož se pak pozvracel, několikrát shodil klec s potkany a vyžral jim mističky se zrním :) naštěstí nám doma (zatím) nic nezničil. Za každou lumpárnu dostal na zadek, takže už si jen tak něco nedovolí.
 

Bohužel kvůli obavám z vyjedení ledničky chodí do koupelny, když jdem do práce. Naštěstí máme koupelnu prostornou spojenou s wc, takže není v žádném ztísněném prostoru. Naopak tam jde i sám, když vidí že se oblékáme do práce a někdy ikdyž jsme doma. Od té doby (už je to asi půl roku) doma nic nevyvedl.
 

!!! Tímto samozřejmě nedoporučujeme, aby jste prasátka někam zavírali!!!
A už vůbec ne do klasických panelákových mini koupelen, kde by se neměla ani jak otočit.

 

Pořád bydlíme v bytě a Filipovi nic neschází, zvykl si být přes den sám – o to víc chce být s námi, když jsme doma.

Je to děsně rozmazlený čuník :) vždy musí ležet u někoho přilepený, dokonce i teď si na nás umí vyskočit a lehnout si na nás, jako kdyby měl pořád ty 2 kila jako kdysi :D nedej bože, když si lehnem vedle sebe – okamžitě začne mrčet a cpát se mezi nás :P
 

Kromě zimy s ním chodíme minimálně jednou denně ven - když je sníh, tak ho za živého boha nemůžem dostat ven. Okamžitě bere zpátečku a odmítá někam jít.

 

V poslední době měl Filip problémy se zažíváním. Z ničeho nic nám začal zvracet, nechtěl jíst a celý den prospal. Proto jsme s ním zajeli na Kliniku chorob prasat do Brna, kde se na něj podívali a udělali mu potřebná vyšetření. Přišli na to, že má zánět žalůdku. Dostal antibiotika, která mu ale moc nezabírala. Po pár dnech měl dokonce horečku 40,8 tak jsme s ním museli na veterinu tady v Hodoníně. Jeho doktorka zavolala panu Bernardymu z kliniky prasátek, se kterým se domluvili na slinejších antibioticích a rentgenu břicha. Naštěstí na rentgenu nic nenašli a po pár dnech se mu po silných antibioticích udělalo zase dobře a začal baštit. Dosud ale nevíme, co mohlo zánět žaludku způsobit.

 

Tímto bychom chtěli doporučit Kliniku chorob prasat při FVL v Brně. Jsou tam všichni moc přijemní a prasátkům skvěle rozumí. Poradí Vám s chovem, správnou výživou, možnými nemocemi a dalšími důležitými informacemi - http://fvl.vfu.cz/sekce_ustavy/choroby_prasat/


Je velice důležité správně prasátka stravovat, aby jste předcházeli podobným problémům. Na doporučení na klinice nám byly, mimo jiné, doporučeny tyto potraviny:

  • celozrnný chléb – buď suchý nebo rozmočený ve vodě nebo v mléku

  • celozrnné těstoviny (prodávají se jako příloha pro psy) – jen ve velmi malém množství, aby zbytečně nezatěžovala střeva

  • rýže – je nejspíš nejvhodnější přílohou jak k syrové tak k vařené zelenině; měla by být raději rozvařená, než nedovařená!

  • nově prodávané granule a směsi vytvořeny speciálně pro mini prasátka

  • zelenina, hlavně syrová, kvůli vitamínům a minerálům; samozřejmě, že vařenou zeleninou nic nepokazíte a my ji Filipovi dáváme celkem často

  • VITAMÍNY a MINERÁLY – je velmi důležité, aby měla prasátka dostatek všech potřebných látek, proto je vhodné podávat buď speciální přípravky pro prasata a domácí zvířata (např. minerální přípravek Plastin – pozor na dávkování, je potřeba se poradit s Vaším veterinářem), nebo je možné je nahradit dětskými vitamíny (my kupujem Marťánky :o) pozor na předávkování, nadmíra vitamínů a minerálů může spíše uškodit, proto je vhodné se poradit s Vaším veterinářem na dávkování
    ZINEK – na doporučení dáváme Fífovi ještě půl tablety zinku denně; má horší strukturu srsti a kůže; prasátka by jej měla užívat preventivně spolu s dalšími vitamíny

!!! V žádném případě nedávejte prasátkům (ani jiným zvířátkům) HROZNY, ROZINKY, CIBULI, KAKAO, ČOKOLÁDU – obsahují vysoce toxické látky!!! Prasátka by také neměla cukr, sůl a bílou mouku. Zatěžují organismus. Nikdy nekrmte prasátko zbytky z kuchyně, nebo lidskými pochoutkami (brambůrky, slané sušenky apod.)


 

PŘED POŘÍZENÍM PRASÁTKA...

si přočtěte důvěryhodné stránky chovatelů!!! Prasátko je úplně jiné než pes. Nikdy nebude v podřadné pozici jako mazlíček rodiny, ale bude jejím právoplatným členem. Když něco chce, tak půjde tvrdě za tím.

- Pokud Vám chovatel tvrdí, že má Royal dandies, nebo Dandies extremes tak s největší pravděpodobností jde o podvod. Tyto prasátka se chovají jen v Americe na speciálních farmách, ze které nevyjde jediné nekastrované prasátko. Takže pokud Vám slíbí, že bude mít okolo 10kg, může mít v dospělosti 20 ale třeba i 50kg a víc.

- Prasátka mají inteligenci 3-letého dítěte – umí se vztekat, trucovat, ohnat se a kousnout, když se jim něco nelíbí.

V žádném případě je nenechávejte v blízkosti malých dětí bez dozoru! Nikdy nevíte, co prasátku přeletí přes nos, nebo mu dítě udělá něco, co se prasátku zrovna nelíbí.

 

Co se týče otázky dům se zahradou vs. byt – v každém případě dům se zahradou (se zateplenou boudičkou) je naprosto nejlepší. Prasátka lze chovat i v bytě, ale musíte mu to vynahradit procházkami. Nejlépe dlouhými, svačinovými :D

Hlavně – každé prasátko je úplně jiné! To, že nám Filip nic nezničil neznamená, že to nebude dělat práve Vaše prasátko. Stejně tak to neznamená, že to bude darebák, který Vám zdemoluje celý byt.

Do určité (nízké) míry to ovlivníte důslednou výchovou a vytyčíte si meze, co smí a co ne, ale prasátko má svou hlavu. Takže ikdyž Vám 100x vyžere ledničku a 100x dostane na zadek neznamená, že to po 101. zase neudělá :) naopak, na 1000% to udělá znova :D
 

Prostě prasátko není pes a nikdy nebude skákat přesně tak, jak písknete.

Ale i přes všechna negativa jsou prasátka velmi dobrými společníky, budou Vás brát jako své rodiče celý život.

 

Další velmi důležité odpovědi, na Vaše otázky taky najdete na oficiálních stránkách klubu prasátek www.prasatkovdomacnosti.cz, kde je mnoho chovatelů s dlouholetými zkušenostmi, kteří Vám pomůžou jak s pořízením prasátka tak i s jeho následnou péčí.

Díky klubu prasátek je Filip očipovaný a zapsaný v rejstříku Státní veterinární správy v Praze :) 

A pokud už takové zlatíčko máte doma, neváhejte a přidejte se mezi nás. Přihlášku do klubu najdete na stránkách prasátek.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Začáteční chovatel :)

(Denisa Machálková, 15. 1. 2013 14:45)

Dobrý den,
Chtěla bych strašně moc prasátko ,ale nejprve musím přesvědčit rodiče . :) Proto bych vám s dovolením podala jednu otázku: Jak moc můžou prasátka vyrůst?Děkuji předem za odpověď. :)

Re: Začáteční chovatel :)

(grigarpavel@seznam.cz, 27. 2. 2013 20:04)

Dobrý den, není snad těžší otázka, je to opravdu různé v závislosti na spoustě faktorů.Než se pro chrochtíka definitivně rozhodnete, sbírejte informace p ř e d e v š í m od těch, co už prasátko mají. Nabídek prodeje najdete spoustu, ale seriozních je jak šafránu.